• telefon:
  • email

Powietrzne pompy ciepła typu split Lublin

Stworzenie ciepłego i przyjaznego domu to odpowiedzialne zadanie. Aby temu sprostać należy wybrać odpowiedzialną firmę instalacyjną która odpowiednio wykona instalacje centralnego grzania oraz wody użytkowej. Jeśli ktoś planuje wykonać pompę ciepła to najlepiej wybrać hydraulika który posiada uprawnienia F gaz.

Pompy ciepła stają się bardzo popularne w Lublinie, Nasz region jest sprzyjający do montażu powietrznych pomp ciepła. W Lublinie doskonale sprzedają się takie marki jak Ariston, Panasonic, Daikin, Lg. Taka instalacja hydrauliczna aby spełniała swoje zadanie powinna być wykonana w trochę odmienny sposób niż tradycyjna wyposażona w piecyk gazowy. Podstawą jest to aby firma instalacyjna posiadała odpowiednie uprawienia do tego typu prac, niezbędne są więc uprawnienia F-gaz które wydawane są przez Urząd Dozoru Technicznego zwany w skrócie UDT. Uprawnienia te umożliwiają posługiwanie się gazami chłodniczymi które są zawarte w pompach ciepła, klimatyzacji, lodówkach. Gazy cieplarniane nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka w normalnych ilościach ale są groźne dla atmosfery dlatego należy z nimi odpowiednio postępować oraz posiadać niezbędne narzędzia. Jedną z takich firm w Lublinie jest firma EkoSan Instal, która posiada wszystkie niezbędne uprawnienia i wiedze do wykonania takich instalacji.

Kolejnym elementem jest wybór pompy ciepła. Najpopularniejsze są obecnie powietrzne pompy ciepła. Niezbędną energię pobierają z powietrza zewnętrznego. Drugim rozwiązaniem są gruntowe pompy ciepła Lublin, ich wadą jest cena ponieważ koszt ich instalacji jest dwukrotnie większy, zapewniają one oczywiście większa wydajność jednak koszty przewyższają zyski. W wyborze pompy ciepła należy zwrócić duża uwagę na rodzaj czynnika chłodniczego oraz rodzaj sprężarki. Czynniki chłodnicze są stosowane dwa R410A oraz R32 z powolną rezygnacją tego pierwszego na rzecz drugiego. Czynnik R32 jest bardziej ekologiczny (powoduje mniejszy efekt cieplarniany), wydajniejszy oraz jest potrzeba go mniejsze ilości. Ma również wadę którą jest jego palność, dlatego stosuje się go tylko w niewielkich urządzeniach do ok 12-16 kW, jednak pompy ciepła tej mocy bardzo rzadko się stosuje w budownictwie jednorodzinnym. Wadą pomp ciepła wyposażonych w czynnik R410A jest jego ilość która już w pompie o mocy 9 KW może skutkować obowiązkowymi rocznymi kontrolami szczelności podlegającymi Urzędowi Dozoru Technicznego. W jednostkach cieplnych wyposażonych w R32 w budownictwie jednorodzinnym na pewno tego unikniemy, ponieważ jego ekwiwalent w przeliczeniu na dwutlenek węgla jest znacząco niższy i nie przekraczamy ustawowego limitu 5 ton od którego są niezbędne kontrole szczelności.

Decydując się na instalacje grzewczą wyposażoną w pompę ciepła należy wziąć jeszcze pod uwagę to że zbiornik na ciepła wodę musi posiadać zwiększoną wężownicę w środku która zdoła odebrać ciepło wytworzone przez pompę ciepła. Ta powierzchnia powinna być co najmniej dwa razy większa niż dla instalacji tradycyjnych. Cały dom również powinien mieć w całości ogrzewanie podłogowe, ponieważ wymaga ono niższej temperatury grzania niż grzejniki. Najlepszą posadzką która zostanie wylana na rurki grzewcze jest wylewka anhydrytowa która posiada wyższy współczynnik przenikania ciepła o 50% niż tradycyjna wylewka betonowa. Dzięki temu parametry grzewcze całej instalacji się obniżą co przełoży się na oszczędności w funkcjonowaniu pompy ciepła. Temperatura wody w instalacji centralnego ogrzewania ma duże znaczenie dla sprawności całego układu. Znaczenie również ma rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym, który powinien być niższy niż dla centralnego ogrzewania z piecem gazowym kondensacyjnym.

Uzupełnieniem całego systemu sanitarnego w każdym domu powinna być również rekuperacja czyli wentylacja grawitacyjna która zapewnia odzysk ciepłego powietrza co przekłada się na oszczędności w ilości energii potrzebnej do ogrzania budynku. Ten rodzaj wentylowania budynku poprawia również komfort mieszkania i samopoczucie jego mieszkańców. Świeże powietrze jest niezbędne.

Instalacje sanitarne oraz instalacje grzewcze to obecnie najważniejszy element całej budowy od którego zależy czy dom będzie miły i przyjemny dla mieszkańców.